Rys patří mezi holuby tvaru, pro které jsme dříve užívali označení holubi užitkoví. Oba názvy měly ve své době opodstatnění. Původní požadavek na polaření, samostatnost chovu a obdivuhodnou plodnost postupem let nahradil důraz na vynikající tělesné tvary, kvalitu barvy a vzorků. Rys vznikl v okolí města Krakova v západním Haliči (Galicii). Oblast nalezneme v jižní části Polska poblíž slovenských hranic, v tzv. Malopolsku. Traduje se, že na vzniku polského rysa se podíleli polní holubi a bělohrotí slezští voláči. Pravdou je, že volátko rysa má větší objem, než by se předpokládalo, a k tomu též nízký postoj a hlubokou, širokou postavu. Rys je unikátním holubem díky svému zbarvení, které je pouze jednobarevné a vždy s bílými vzorky vzniklými dokonalým účinkem modifikátoru toy stencil. Po zdomácnění v Německu tamní chovatelé původní materiál prošlechtili a převzali otěže dalšího směřování. Zárukou precizní šlechtitelské práce byly významné osobnosti německého holubářství Schachtzabel a Krebs, kteří se zasloužili o rozšíření rysa kolem Halle nad Sálou. Rysové se ovšem rozšířili též v Dánsku, Francii, České republice a na Slovensku, v Rakousku, Belgii, Nizozemsku, Velké Británii, v Kanadě a USA. První výstava rysů se uskutečnila v roce 1882 v Halle nad Sálou. Prakticky od té doby jsou rysové zastoupeni na všech velkých výstavách ve výše uvedených zemích a dále se jejich obliba a rozšíření zvětšují. Na letošní jubilejní 50. speciální výstavě v Neudrossenfeldu v Německu bylo vystaveno 1 414 rysů od 135 chovatelů v 16 barevných rázech. Výstavu navštívili chovatelé plemene ze Švédska, Francie, Bahrajnu, Nizozemska, Česka, Velké Británie, Polska, Maďarska, Slovenska a Dánska. Od počátku mají největší zásluhu o prošlechťování rysa němečtí chovatelé, jejichž spolek funguje od roku 1906, kdy byl založen u příležitosti Národní výstavy holubů ve Frankfurtu nad Mohanem. V současné době sdružuje klub kolem 630 členů. Největší počet rysů, celkem 2 295, byl k vidění na evropské výstavě konané u příležitosti 100 let trvání klubu v roce 2006. Zájemce o bližší informace o plemeni potěší kniha Klause Beckmeiera s titulem Rys (Luchstauben). Chovatele neznalé německého jazyka do chovu aktivně zasvětí členové Klubu chovatelů rysů v České republice pod vedením vynikajícího holubáře Radima Kutry.

Připravujeme další